Ako ochrániť svoju záhradu pred nástrahami zimy?

ako ochrániť svoju záhradu v zime zdroj: pixabay.com

Zima sa nezadržateľne blíži a je dobré vedieť, že aj počas tohto obdobia je vhodné pravidelne kontrolovať svoju záhradu. Ako ochrániť svoju záhradu pred nástrahami zimy?

Útoky lesnej zveri

Ak ste si mysleli, že zima je pre vás a vašu záhradku časom pokoja a kľudu, ste na veľkom omyle. Práve v zimnom období útočia na záhrady zástupcovia lesnej zveri. Ak sa srnky či zajace dostanú cez ploty, nastane pre vašu záhradu doslova katastrofa. Pustia sa do kmeňov, ktoré zostanú ohlodané bez lyka, ktoré je pre nich sladkou pochúťkou. Mnohí záhradkári, ktorí nie sú chránení plotmi, majú o katastrofu spôsobenú lesnou zverou, postarané. Stromy bývajú po útokoch lesnej zveri častokrát tak závažne poškodené, že je lepšie ich vykopať a nahradiť novou výsadbou.

 

Ako chrániť svoju záhradu pred lesnou zverou?

Mechanická ochrana kmeňov stromov spočíva v ich obalení chvojami ihličnanov. Vetvičky popicháme okolo kmeňov a dôkladne ich stiahneme povrázkom. V oblastiach s vyššou snehovou pokrývkou sa odporúča chvojky vpliesť až do korunky, pretože by na vyššej snehovej vrstve zver na ne ľahko dosiahla. Rovnako postupujeme pri okrasných drevinách.

Ako mechanická ochrana pred útokmi lesnej zveri sa často používa králikárske pletivo. Práca s ním je ale pomerne nepríjemná a ruky rozpichané do krvi sú bežnou záležitosťou. Dobrou náhradou králikárskeho pletiva je plastové pletivo. Ľahko sa dá strihať obyčajnými nožničkami, ľahko sa s ním manipuluje aj na nepravidelných stromkoch a kríkoch a navyše je veľmi odolné poveternostným vplyvom. Ako bonus, je vyrábané v tmavom zelenom odtieni a nepôsobí v prírode rušivo.

Chemická ochrana je jednoduchšou voľbou. Na trhu nájdete množstvo repelentných prípravkov, ktoré ľahko aplikujete na stromy či kríky. Nejdená sa o prípravky, ktoré by pre lesnú zver predstavovali zdravotné riziká.

stádo srniek
zdroj: pexels.com

Nebezpečné teplotné rozdiely medzi nocou a dňom

Okrem útokov lesnej zveri hrozí vašej záhrade v zimnom období nebezpečenstvo vyplývajúce z veľkých teplotných rozdielov medzi dňom a nocou. Cez deň sa na slnku kôra rozťahuje a pod ňou začne pretekať miazga. V noci poklesne teplota pod bod mrazu a miazga zamrzne. Kôra sa tým pádom napne a popraská. Praskliny sú nebezpečnou vstupnou bránou pre infekcie mykózami. Práve z toho dôvodu záhradkári bielia kmene vápnom. Biela farba odráža slnečné lúče a chráni tak kmeň pred prasklinami. V našich končinách už však v zime viac prší ako sneží a to môže byť problém, pretože vápno sa zmyje. Na trhu však existujú prípravky, ktoré sú vodovzdorné.Ak chcete kvalitne ochrániť svoju záhradu v zime, rozhodne po nich siahnite.

Tieto rastliny lepšie prezimujú neostrihané

Sneh a jeho úžitok pre záhradu

Sneh je na jednej strane užitočný, pretože je vynikajúcim zdrojom vlahy, chráni proti mrazu, vetru a vysychaniu. Preto ho od rastlín určite neodhadzujte. Naopak sa snažte čo najviac snehu nahnrnúť nad koreňový systém. Sneh navyše čistí vzduch a zabraňuje premrznutiu pôdy pri silných mrazoch. Snehový kryt je v mnohých prípadoch lepšou ochranou ako hromada chvojok. Pod snehovou prikrývkou výšky 30 centimetrov namierame pri vonkajšej teplote -30 stupňov Celzia 1 až 3 stupne Celzia. Pri topení je sneh výborným zdrojom vlahy. Jeden meter kubický snehu dá záhrade 100 litrov vody.

 

 

Sneh môže byť aj nebezpečný

Ako všetko, tak aj sneh a jeho vplyv na záhradu má dve strany mince. O jeho úžitku pre záhradu sme si napísali v predošlom odstavci. V tomto si uvedieme jeho možné nebezpečenstvá. Mokrý a ťažký sneh poláme nielen mladú výsadbu, ale častokrát aj statné a mnohoročné stromy. Odporúča sa preto pravidelné sklepávanie snehovej pokrývky. Vhodné je tiež kríky jednoducho zviazať a zabrániť tým rozlomeniu pod ťarchou snehu. Na menšie okrasné kríky sú vhodné drevené striešky.

Viac o tom, ako chrániť svoju záhradu v zime, sa môžete dočítať tu.