Ako dezinfikovať skleník? Po miernej zime je to potrebné

Ako dezinfikovať skleník? Po miernej zime je to potrebné Zdroj foto: Depositphotos

Mierne zimy, aká bola v našich končinách aj tá uplynulá, prinášajú väčší výskyt škodcov v záhrade aj v skleníkoch. Viete, ako dezinfikovať skleník?

Globálne otepľovanie. Problém, ktorý si spôsobuje ľudstvo samo. Problém, ktorý pociťujeme v rôznych oblastiach čoraz výraznejšie. Zimy sú miernejšie, teplejšie a s tým súvisí viac škodcov v záhrade a skleníkoch. Pokiaľ sú zimy mrazivé, skleníky vymrznú a škodcovia sú vyhubení. V prípade, že trvalejšie mrazy v zime absentujú, musíme si so škodcami poradiť svojpomocne.

Ako dezinfikovať skleník?

Po miernej zime je dezinfekcia skleníka mimoriadne dôležitá. Na jar sa rýchlo rozmnožujú nežiaduce parazity a škodcovia. Vašu prvú výsadbu by mohli ľahko napadnúť. A to nechcete. Odporúčame vám vydezinfikovať skleník cesnakovou dymovnicou.

Ako dezinfikovať skleník? Po miernej zime je to potrebné
Zdroj foto: Depositphotos

Cesnaková dymovnica obsahuje prírodný cesnakový olej – podporuje prirodzené obranné mechanizmy rastlín. Cesnakový olej zanechá jemný film na povrchoch rastlín, čo škodcom príliš nevonia a nechutí. Účinne pôsobí proti moliciam, voškám či roztočom.

Ekologický postrek

Cesnaková dymovnica nemá za úlohu škodcov zahubiť, ale vyhnať ich zo všetkých kútov skleníka. Ide o biologický spôsob likvidácie neželaných parazitov. Jeden prípravok je vhodný pre skleník s veľkosťou až do 10 m3.

Pred použitím prípravku dobre utesnite všetky vetracie otvory skleníka, aby dym neunikol. Vhodné je aplikovať v podvečer a nechať dym pôsobiť cez noc. Teplota musí byť vyššia ako 16 °C. Rastliny umiestnené v skleníku pred použitím cesnakovej dymovnice zalejte. Korene musia byť mokré, ale listy suché.

Skorá mrkva či neskorá? Toto treba vedieť pred jej sadením

Po týchto úvodných prípravách môžeme zapáliť dymovnicu. Postavte ju na nehorľavú podložku – napríklad priamo do hliny. Ubezpečte sa ale, že nehrozí preklopenie dymovnice. Dymovnicu pretrepeme, odstránime plastové viečko a zapálime knôt. Urýchlene opustíme skleník a dobre zavrieme dvere. Dym zaplní celý priestor skleníku. Po použití cesnakovej dymovnice nemôžeme minimálne štyri hodiny do skleníka vstúpiť. Ideálne je nechať pôsobiť dym cez noc. Na druhý deň skleník dôkladne vyvetrajte a až potom vstúpte. Neželaných návštevníkov ste sa zaručene zbavili.