Ako chrániť svojho psa pred ohňostrojom

Ako chrániť svojho psa pred ohňostrojom Zdroj foto: Depositphotos

Silvestrovské oslavy sú pre naše domáce zvieratá priam peklom. Ako chrániť svojho psa pred ohňostrojom?

Keď sa spustí ohňostroj, väčšina psov je v strese a v dôsledku toho sa skrývajú a odmietajú svoj úkryt opustiť. Po zdĺhavých novoročných sviatkoch môže psa dlho sprevádzať strach z ulice. Ako chrániť svojho psa pred ohňostrojom? Ešte predtým treba však vedieť niekoľko skutočností.

Prečo sa pes bojí hlasitých zvukov?

Psa dokáže vystrašiť nielen ohňostroj, ale napríklad aj silné burácanie hromu. Podľa odborníkov je strach z hlasitých zvukov spojený s tým, že ich nedokážu rozoznať: domáce zviera nemôže určiť ich príčinu a ani si nemôže spájať ohňostroj so sviatkom.

Ako ochrániť psa pred ohňostrojom
Zdroj foto: Depositphotos

Dá sa šteniatko vycvičiť tak, aby sa nebálo ohňostroja?

Ak kupujete šteniatko, opýtajte sa chovateľa, či sa sučka nebojí hlasných zvukov. Túto fóbiu dedia totiž aj šteniatka.

Šteňa, pokým vyrastie, prechádza niekoľkými obdobiami, počas ktorých môže čokoľvek, čo ho vystraší, v budúcnosti u neho spôsobiť fóbiu: „Prvé obdobie je počas 8-9 týždňoch, druhé – po 4 mesiacoch a ďalšie dve – v 10 a 15 mesiacoch“. V tomto čase sa odporúča chrániť malého psíka pred hlasnými a neočakávanými zvukmi.

Ak chcete u šteniatka vyvinúť pokojnú reakciu na ohňostroj, hrajte sa s ním a počas hry púšťajte podobné zvuky v reproduktoroch alebo ho odmeňte momentálne kosťou. Cieľom tejto hry je, že si domáce zviera spája ohňostroj s pozitívnymi emóciami.

5 rizík, ktoré čakajú na vášho psa túto zimu

Čo robiť, ak sa dospelý pes bojí ohňostrojov?

Ak ste v meste, začnite dávať psovi sedatívum niekoľko týždňov pred silvestrovskými oslavami. Sedatíva majú kumulatívny účinok. Pred zakúpením lieku sa poraďte so svojím veterinárom. Ak pes už upadol do stavu silného stresu, podajte mu silné sedatívum. No najskôr sa poraďte s lekárom.

Doma pre psa pripravte úkryt v miestnosti bez okien. Napríklad v špajzi alebo v kúpeľni. Urobte mu vankúšový domček, prineste tam pelech. Nezabudnite na vodu.

Niekedy pomôže pustiť relaxačnú hudbu. Všetko je však individuálne. Niektoré psi potrebujú, aby bol ich majiteľ nablízku ako záruka bezpečia, iné chcú byť samé. Ak je to možné, zamestnajte svojho psa hrou a plnením povelov.