Moruše a ovocná lekáreň, ktorá sa v nich skrýva

Moruše a ovocná lekáreň, ktorá sa v nich skrýva Zdroj foto: Depositphotos

Ovocné stromy, ktoré prinášajú tieto plody, pomaly miznú z našich záhrad. Je to však škoda. Moruše a ovocná lekáreň, ktorá je v nich ukrytá, stojí za vaše odhalenie.

Moruša, inak nazývaná aj „stromová malina“ alebo „stromová jahoda“ je ovocný strom, ktorého plody už mnohí z nás nepoznajú a možno ani neviete, či ste ich niekedy už jedli? Často je prirovnávané práve k malinám kvôli ich podobe s týmito plodinami a k jahodám zas pre ich podobnú konzistenciu.

Moruša biela pochádza z Číny a výhradne jej listami sa živia priadky morušové, vďaka ktorým získava textilné odvetvie hodváb. Moruša čierna má zas pôvod v Afganistane.

Plody moruše obsahujú iba 8 % cukrov, ale veľa vitamínu C, organických kyselín, minerálnych a bio-aktívnych látky, ktoré majú dezinfekčné účinky a pôsobia protizápalovo. Pomáhajú pri ochoreniach horných dýchacích ciest.

Ako získať osivo z vlastných uhoriek na ďalšiu sezónu

Okrem toho obsahuje moruša veľmi veľa vitamínov a minerálov, ako je draslík, horčík, vápnik, selén, meď, fosfor, zinok, železo, niacín, kyselinu listovú, či riboflavin.

Moruše a ovocná lekáreň, ktorá sa v nich skrýva
Zdroj foto: Depositphotos

Moruše a ovocná lekáreň

Výťažky z listov moruše sú často využívané v tradičnej čínskej medicíne. Jej hlavný prínos spočíva v znižovaní krvného tlaku a dosiahnutí telesnej a duševnej rovnováhy. Podporujú krvotvorbu, pomáhajú pri liečbe leukémie, hnisavej angíny, zápale hrdla, znižujú tlak.

Kôra zo stromu pôsobí proti zápche a obsahuje látku resveratrol, ktorý blokuje pôsobenie rakovinových buniek a bráni rastu nádorov. Z listov sa varí morušový čaj, drievko sa dáva do ohnivej vody – morušovice.

Ak bojujete s nadváhou, skúste zaradiť do svojho jedálnička aj túto plodinu. Redukuje hladinu cukru v krvi, znižuje hladiny cholesterolu a tuku.