7 dôvodov, prečo vo vašej záhrade pestovať paradajky

paradajky www.pexels.com

Proti rakovine či tá pravá potrava pre vaše srdce. Tu je hneď niekoľko ďalších dôvodov, prečo si dopestovať vlastné paradajky plné vitamínov a mať ich počas sezóny vždy po ruke. Tí z vás, ktorí ich pestujú, nám určite dajú za pravdu, že paradajky z obchodov sa tým domácim chuťou a vôňou ani zďaleka nevyrovnajú. 

Prečo vo vašej záhrade pestovať paradajky

Zabraňujú rakovine

Rad štúdií potvrdil, že vysoká hladina lykopénu v paradajkách pomáha znížiť riziko vzniku rakoviny prostaty, hrubého čreva a žalúdka.

Lykopén je prírodný antioxidant, ktorý účinne spomaľuje rast rakovinových buniek. Varené paradajky obsahujú ešte viac lykopénu, preto neváhajte a pripravte si z nich napríklad takú dobrú paradajkovú polievku. 

Naprávajú škody spôsobené fajčením

Nie, jesť ich nie je najnovší výstrelok, ktorý vám pomôže prestať fajčiť. Avšak, paradajky môžu znížiť množstvo škodlivín, ktoré v tele vznikajú počas tohto neduhu. Obsahujú kyselinu kumarovú a chlorogenovú, a tie chránia telo pred karcinogénmi, ktoré sú vyrobené z cigaretového dymu.

Sú dobré pre vaše obličky

Niektoré štúdie zistili, že ak pridáte paradajky bez semien do svojej stravy, môžete znížiť riziko vzniku obličkových kameňov.

www.pixabay.com

Poskytujú základné antioxidanty

Paradajky obsahujú veľké množstvo vitamínu A a vitamínu C. Tieto vitamíny a beta-karotén sú antioxidanty neutralizujúce škodlivé voľné radikály v krvi, ktoré sú veľmi nebezpečné, lebo poškodzujú bunky v organizme. Pamätajte, že čím červenšiu paradajku jete, tým viac beta-karoténu obsahuje. Avšak varenie ničí vitamín C, takže  v tomto prípade je lepšie jesť ich surové. 

Udržia cukrovku pod kontrolou

Sú plné cenného minerálu známeho ako chróm. Ten účinne pomáha diabetikom udržať ich hladinu cukru v krvi pod lepšou kontrolou.

Sú dobré pre vaše srdce

Vďaka vitamínu B a obsahu draslíka v paradajkách, je táto zelenina účinná pri znižovaní hladiny cholesterolu a na zníženie krvného tlaku. Preto zahrnutím paradajky do svojho pravidelného jedálnička môžete účinne predchádzať infarktu, mŕtvici, rovnako ako mnohým ďalších problémom súvisiacim so srdcom, ktoré by mohli ohroziť váš život.

Sú dobré pre vaše oči

Paradajky sú fantastické pre zlepšenie vášho zraku a zabraňujú rozvoju šeroslepoty.