5 zaujímavých faktov o zuboch psa, vedeli ste, že..?

5 zaujímavých faktov o zuboch psa, vedeli ste, že..? Zdroj foto: Depositphotos

Odhaľte niekoľko zvláštností o zuboch psa, o ktorých mnohí z nás netušia. 

Tu je 5 zaujímavých faktov o zuboch psa, ktoré možno málokto pozná. Vedeli ste, že…

Psy majú takmer rovnaký počet zubov ako ľudia

Ani pes, rovnako ako človek, nemá pri narodení žiadne zuby. Neskôr sa objavia mliečne zuby, ktoré čoskoro vypadnú a na ich mieste narastú trvalé stoličky. Prvé zúbky u šteniatok prerazia 2-3 týždne po narodení. Ich počet bude závisieť od plemena psa: v priemere má pes 28–32 zubov. Medzi nimi nie sú žiadne stoličky – zuby určené na žuvanie pevnej stravy. Vo veku 3-4 mesiacov začína proces nahradenia mliečnych zubov trvalými a zvyčajne do konca prvého roka života domáceho maznáčika je úplne dokončený. V tomto čase môže pes pociťovať určitú nevoľnosť – a to je úplne normálne.

Aj psov bolia zuby

Bohužiaľ, domáce zvieratá nemôžu povedať, že ich niečo bolí. To zistíme, až keď pes odmieta potravu a my na základe toho navštívime veterinára. Psy často trpia rôznymi ochoreniami ústnej dutiny: paradentóza, zápal zubnej drene, abscesy.

10 dôvodov, prečo sú mačky lepšie ako psy

Psy tiež nosia rovnátka

Rovnako ako ľudia, aj psy majú problémy spojené s krivými zubami. Aj keď sa neplánujeme zúčastniť na výstavách, stále stojí za to venovať veľkú pozornosť stavu čeľuste nášho domáceho maznáčika – závažné deformovanie čeľuste môže viesť k výrazným ťažkostiam pri jedle, čo negatívne ovplyvňuje stav zdravia zvieraťa. Medzi hlavné dôvody tohto javu patria:

  • nesprávne alebo predčasné odstránenie mliečnych zubov;
  • poranenia čeľuste, ktoré mal pes ako šteňa;
  • nedostatok vitamínov a minerálov v strave šteňaťa;
  • dedičná predispozícia.

Aj psy si musia čistiť zuby

Majiteľ sa potrebuje starať o ústnu dutinu psa, predchádza sa tým hromadeniu plaku a tvorbe kazu, ako aj ochoreniam tráviaceho traktu. Udržiavanie úst nášho domáceho maznáčika v dobrom stave vyžaduje pravidelné čistenie zubov raz alebo dvakrát týždenne. Vykonáva sa pomocou špeciálnych zubných kefiek a pasty, ktorých používanie je pre psa bezpečné. Dôrazne sa neodporúča používať ľudskú zubnú pastu na čistenie zubov vášho psa.

Proces čistenia je podobný ako u ľudí – je potrebné čistiť jemne, aby nedošlo k poškodeniu ďasien, plynulými pohybmi nahor a nadol.

Špeciálne kosti na žuvanie sú alternatívou zubnej nite, ktorú používajú ľudia

Starostlivosť o chrup domácich miláčikov nekončí čistením zubov. Aby sme udržali zdravé zuby, musíme používať špeciálny druh maškrty – zubné tyčinky alebo kosti pre zdravie ústnej dutiny. Tieto tyčinky pomáhajú zbaviť sa zápachu z úst a tiež znižujú riziko ochorení ústnej dutiny.

Tyčinky uľahčujú starostlivosť o zuby psíka. Hlavné je vybrať si tie správne, bez umelých aróm a farbív.