5 letných hrozieb, ktoré číhajú na vášho psa

5 letných hrozieb, ktoré číhajú na vášho psa zdroj foto: Pixabay

Zdá sa vám, že nie je nič lepšie ako leto. No pre vášho psa to nemusí platiť. Spoznajte 5 letných hrozieb, ktoré číhajú na vášho psa. 

Na čo si treba dávať pozor počas leta, ak ste majiteľom psa? Existuje 5 letných hrozieb, s ktorými treba počítať.

Kliešte

Roztočová sezóna sa začína príchodom tepla a trvá, kým nenapadne sneh. Kliešte sú nebezpečné článkonožce, ktoré prenášajú choroby ako piroplazmóza, lymská borelióza (borelióza prenášaná kliešťami), ehrlichióza a iné.

Všetky tieto choroby sú mimoriadne nebezpečné, takže domáce zvieratá by mali byť chránené pred kliešťami. O možných formách ochrany sme hovorili tu.

Po každej prechádzke, najmä po prechádzke v lese alebo v prírode, treba zvieratko vyšetriť. Ak na psovi nájdeme prisatého kliešťa, treba ho vytiahnuť.

Od okamihu uhryznutia po prvé príznaky choroby môže trvať 2 dni až týždeň. Preto po odstránení kliešťa starostlivo sledujeme domáce zvieratá. Výskyt piroplazmózy môžeme zistiť podľa tmavého moču, letargie a vysokej horúčky. Liečba zvyčajne trvá len 2-3 dni.

Plemená psov, ktoré sú vhodné pre deti

Úpal či dehydratácia

V lete nás to láka chodiť s našim psíkom na dlhšie prechádzky, mali by sme však dodržiavať isté pravidlá, aby sme predišli úpalu alebo dehydratácii.

Napríklad sa vyhnime pobytu vonku počas najsilnejšieho slnka – na prechádzku treba ísť, keď sa trochu ochladí, večer alebo skoro ráno.
Takisto sa vyhýbame ťažkej fyzickej aktivite. V horúčavách je už telo zvieratka preťažené, tréning preto odložíme na chladnejšie počasie.

Je potrebné takisto zabezpečiť nášmu miláčikovi prístup k studenej vode. Nezabudnime si preto vziať vodu so sebou na prechádzku.

Nenechávajme svojho psa v uzavretom aute.

Počas horúčav svojho psa celkom dohola nestriháme, lebo by sme narušili jeho termoreguláciu.
Ak si všimneme, že pes začal častejšie dychčať, zvýšila sa jeho teplota, či objavili sa u neho kŕče, okamžite psa prenesieme do tieňa, prikryjeme ho vlhkým uterákom, zapneme klimatizáciu, ak ju máme k dispozícii a podobne. Nášmu štvornohému priateľovi dáme tiež vodu a ak je to možné, zmeriame mu teplotu (ak teplomer ukazuje 40 – urýchlene treba ísť na veterinárnu kliniku).

Popáleniny

Pri chôdzi po horúcom asfalte si môžu psy poškodiť vankúšiky labiek. Aby sme tomu zabránili, môžeme si kúpiť špeciálnu obuv, ktorá ich ochráni pred popáleninami.

Jedovaté rastliny a huby

Niektoré rastliny, ktoré kvitnú práve počas leta, obsahujú jedovaté látky, preto môžu byť pre psov nebezpečné. Patrí medzi ne napríklad rododendron, ľalie, brečtan a ďalšie. Takisto sa treba vyhýbať i jedovatým hubám. Príznaky otravy rastlinami a hubami sa môžu objaviť v priebehu niekoľkých hodín. Ak máme podozrenie, že pes niečo zlé zjedol, je najlepšie ihneď kontaktovať svojho veterinára.

Zakázané jedlo

Trávenie času v prírode a grilovanie patrí v lete k obľúbeným voľnočasovým aktivitám. Vždy je však potrebné pamätať na to, že psom by sa nemala podávať ľudská potrava: korenie, olej, soľ, kosti nie sú pre psov vhodné a môžu dokonca spôsobiť otravu.