40 byliniek, ktoré urobia vašu stravu zdravšou, časť piata

40 byliniek, ktoré urobia vašu stravu zdravšou Kuklík mestský, Zdroj foto: Pixabay.com

Vedeli ste, že dochucovať sa dá aj s týmito rastlinami z našich záhrad, z ktorých niektoré považujeme za burinu? Vyskúšajte koreniny, ktoré používali naše staré mamy. Prinášame vám 40 byliniek, ktoré urobia vašu stravu zdravšou.

Kôpor voňavý

Táto jednoročná bylina s malými kvetmi usporiadanými do okolíkov sa u nás pestuje ako zelenina. Na dochucovanie sa používa vňať alebo plod. Často sa aj suší. Obsahuje silicu, bielkoviny, minerálne látky a vitamín C. Pridáva sa do omáčok, polievok, mäsa, nálevov pri nakladaní zeleniny a podobne. Zvyšuje vylučovanie žalúdočných štiav a pôsobí proti plynatosti.

Skvelé dôvody, prečo si v záhrade vysadiť kôpor

Koriander siaty

Jednoročná rastlina vysoká 0,50 – 0,80 m. má pérovito dielne listy a biele až ružovkasté kvety v okolíkoch.

Zbierajú sa plody, pričom sa zrezávajú celé stonky, viažu do snôpkov a po dozretí plodov sa vymlátia. Koriander obsahuje pektín, triesloviny, vitamín C, sacharidy a iné. Táto bylina si našla svoje využitie v kuchyni na dochutenie omáčok a mäsa. Využíva sa aj pri výrobe likérov a v cukrárstve. Voňavé plody tvoria základnú súčasť „karí“ korenia.

koriander (1)
Koriander siaty, Zdroj foto: pixabay.com

Kuklík mestský

Túto rastlinu považujeme za burinu, no napriek tomu sa dá výborne využiť aj pri varení. Podzemok kuklíka má horkú chuť a klinčekovú vôňu. Zbiera sa spomínaný podzemok a vňať. Rastlina obsahuje triesloviny, silicu eugenol, horčiny a iné látky. V domácnostiach sa koreň dá využiť ako náhrada za škoricu a klinčeky. Mladé byle sa dávajú do polievok a prívarkov.

40 rastlín, ktoré urobia vašu stravu zdravšou, časť 1

Ligurček lekársky

Svoje miesto našla v kuchyni našich predkov aj táto trváca bylina s vysokou stonkou a bledožltými kvetmi usporiadanými do okolíkov. Krátky hrubý podzemok a korene s korenistým pachom a chuťou sú predmetom zberu.  Vedeli ste, že usušený a pomletý koreň je výborné korenie? Obsahuje kumaríny, horčiny, vitamíny, silicu a iné živiny. Ligurček podporuje látkovú premenu, má močopudný účinok, a preto odvar pomáha aj proti poteniu. S čerstvými listami sa dochucujú polievky, omáčky, zeleninové jedlá a plody sa dávajú do octových nálevov.

ligurcek
Ligurček lekársky, zdroj foto: Pixabay.com

Marinka voňavá (lipkavec marinkový)

Pri tejto bylinke opatrne. Používať v malým množstvách, lebo môže uškodiť najmä tehotným ženám. Na korenie sa používa čerstvá vňať zbieraná v čase kvitnutia. Marinka sa nemá krájať ani drobiť, ale len krátko vložiť do jedla a vybrať. Neznáša sa s inými koreninami. Dochucujú sa ňou kompóty, sladkosti, nápoje, likéry a čaje.

lipkavec (1)
Marinka voňavá, Zdroj foto: Pixabay.com

Ostatné byliny sa dozviete nabudúce alebo ich nájdete tu.